Skip to main content

Blog o klimatyzacji - polecane modele, firmy, rankingi

Jak dobrać klimatyzator do wielkości mieszkania?

Coraz więcej domów i mieszkań zaopatrywanych jest w urządzenia mające na celu ułatwić chłodzenie i ogrzewanie, a chodzi tu mianowicie o klimatyzatory. Ułatwiają one utrzymywanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu, niezależnie od pory roku. By klimatyzator był skuteczny, niezbędne jest odpowiednie dobranie jego mocy.

Czym się kierować przy wyborze klimatyzatora do mieszkania?

Co wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator?

By odpowiednio obliczyć wymaganą moc klimatyzatora, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • powierzchnię pomieszczenia,
  • przeznaczenie pomieszczenia,
  • sposób izolacji termicznej budynku,
  • usytuowanie budynku względem kierunków świata,
  • ilość i jakość przeszkleń.

Warto też wziąć pod uwagę to, ile osób będzie w pomieszczeniu przebywać, ponieważ zależnie od wykonywanych czynności, każdy wytwarza dodatkowy zysk ciepła od 100W do nawet 350W. Zysk ten musi być w stanie zrównoważyć klimatyzator.

Powierzchnia pomieszczenia

Wartość ta wydaje się być najważniejsza jeśli chodzi o dopasowanie mocy klimatyzatora. Przyjęte są dwie metody obliczania mocy:

  • obliczanie według powierzchni pomieszczenia w m²,
  • obliczanie według kubatury pomieszczenia w m³.

W przypadku obliczania powierzchni pomieszczenia przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy niezbędne jest 100W mocy klimatyzatora. Przy przeliczaniu kubatury pomieszczenia przyjęty jest przelicznik 40W na każdy metr sześcienny pomieszczenia. Takie wartości zapewniają wydajną pracę, bez przeciążania urządzenia. Warto zawsze założyć pewien margines błędu, by mieć pewność pełnej wydajności.

Czy opłaca się kupić klimatyzator do mieszkania?

Inne zmienne

W przypadku pozostałych zmiennych przeliczanie wartości mocy klimatyzatora jest trudniejsze, jednak w dalszym ciągu możliwe do przeliczenia własnymi siłami. Istotne jest zapoznanie się z ogólnymi założeniami oraz sprawdzenie faktów odnośnie technologii wykorzystanej w pomieszczeniu. W przypadku słabej izolacji termicznej założyć trzeba, że moc klimatyzatora powinna być 10 do 20% większa niż w przypadku właściwej izolacji.

W przypadku okien skierowanych na południe niezbędne będzie podniesienie mocy chłodzącej, ponieważ słońce będzie przez sporą część dnia nagrzewało pomieszczenie. Zalecane zwiększenie mocy powinno być w granicach 20-30%. W przypadku pomieszczeń kuchennych oraz salonów z aneksem również niezbędne jest podniesienie mocy o 10 do 20%. 

Umiejscowienie pomieszczenia

Równie ważna jest lokalizacja pomieszczenia, w którym będzie zainstalowany klimatyzator. Wiadome jest, że pomieszczenia w budynkach wielokondygnacyjnych, mają właściwości termiczne uzależnione bezpośrednio od swojego położenia w budynku. O ile pomieszczenia umiejscowione niżej zyskują dodatkową termoizolację, tak umieszczone na poddaszu wymagają nawet 30 do 50% większej mocy, by uzyskać odpowiednią wydajność.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.