Skip to main content

Blog o klimatyzacji - polecane modele, firmy, rankingi

Montaż klimatyzacji - stan deweloperski lub budynek w budowie

Systematycznie spadające ceny klimatyzacji powodują, że coraz szersze grono osób myśli o jej montażu. Co ważne, do grupy tej należą nie tylko posiadacze domów jednorodzinnych, lecz również właściciele mieszkań. W przypadku tych ostatnich przeszkodą w realizacji planów może być brak zgody wspólnoty mieszkaniowej.

Stan deweloperski - montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji — czy trzeba mieć zgodę wspólnoty?

Mówiąc o klimatyzacji, najczęściej mamy na myśli system typu split. Cechą charakterystyczną jego konstrukcji jest konieczność umieszczenia części urządzeń poza budynkiem — mowa tu przede wszystkim o zaworze, skraplaczu oraz sprężarce. Podzespoły te z zasady montuje się na elewacji lub dachu. Prawo jest w takiej sytuacji nieubłagane — przed ich instalacją konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej na użytkowanie części wspólnych budynku. Jeżeli więc dopiero planujemy zakup mieszkania, a koniecznie chcemy mieć w nim dostęp do klimatyzacji, powinniśmy zastanowić się nad nabyciem lokalu od dewelopera.

Zakup mieszkania od dewelopera a montaż klimatyzacji

Wspólnota mieszkaniowa powstaje dopiero wówczas, gdy lokale w danym bloku zostaną oddane do użytku. W trakcie budowy wszelkie decyzje podejmowane są zazwyczaj przez dewelopera — nie inaczej jest z tą, która dotyczy montażu klimatyzacji. Z zasady uzyskanie zgody jest więc w takiej sytuacji łatwiejsze, nie trzeba bowiem zabiegać o aprobatę mieszkańców, a jedynie jednej firmy. Deweloper nie ma też zwykle interesu w udzieleniu nam odpowiedzi odmownej — w końcu zależy mu na sprzedaniu nam lokalu.

Kiedy zamontować klimatyzację? Na początku czy na końcu budowy?

Montaż klimatyzacji w powstającym budynku — jak uzyskać zgodę?

Warunkiem, umożliwiającym montaż klimatyzacji w powstającym dopiero bloku, jest pozyskanie zgody dewelopera na wyłączne korzystanie z części wspólnej nieruchomości. Pierwszym naszym krokiem powinna być więc dokładna lektura umowy i wyszukanie zapisów, regulujących uprawnienia do wydawania takich zezwoleń. Jeżeli zostały one przyznane deweloperowi, wystarczy w drodze negocjacji uzyskać jego aprobatę dla naszych planów i dopilnować umieszczenia zapisu o tym w umowie. Warto też zadbać, by odpowiednia klauzula dotyczyła nieodpłatnego użytkowania części wspólnej nieruchomości (w przeciwnym wypadku, już po ukonstytuowaniu się wspólnoty mieszkaniowej, możemy zostać przez nią obarczeni opłatami z tego tytułu).

Uwaga: jeżeli w umowie z deweloperem znajduje się precyzyjny zapis, przyznający prawo podejmowania decyzji dotyczących części wspólnych nieruchomości przyszłym mieszkańcom, montaż klimatyzacji może okazać się niemożliwy.

Dlaczego warto wcześniej zaplanować montaż klimatyzacji?

Wczesne zaplanowanie montażu klimatyzacji pozwala również na uniknięcie wielu problemów natury technicznej. Trzeba bowiem pamiętać, że instalacja systemów tego typu wymaga zwykle ułożenia w ścianie:

  • wiązek przewodów sterujących,
  • rur chłodniczych,
  • rurek odprowadzających skropliny.

Im mniejszy będzie stopień zaawansowania prac wykończeniowych, tym łatwiejsze będzie rozmieszczenie wymienionych podzespołów. Z tego powodu zaleca się, by pierwszy etap montażu klimatyzacji odbywał się w miarę możliwości po osiągnięciu przez mieszkanie stanu surowego zamkniętego lub — w ostateczności — stanu deweloperskiego. Oczywiście ostateczne uruchomienie całego systemu (wraz z dostawą i montażem najważniejszych urządzeń) powinno zostać przeprowadzone w końcowej fazie robót, najlepiej — już po malowaniu ścian.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.